דרך כפר - יוזמות חינוך LOGO מותאם
icon7icon4icon6 icon5

 

 icon7 icon4 icon6  icon5
 

עוגנים בעתיד:

עוגנים בעתיד

אחת ממשימותיה של קהילת החינוך והמחנכים בה היא לסייע לכל מתבגר ליצור לעצמו תמונת עתיד אליה הוא שואף, ולרתום אותה לטובת התנהלותו בהווה.

ההתבגרות היא לעולם תקופה של אי-ביטחון ושל חששות בנוגע לעתיד. המתבגרים בקהילות החינוך העומדים לקראת סיום תקופת התחנכותם, מתמודדים עם הפחד להיות לבד (הצפת חוויות נטישה, במקרים בהם היא קיימת), עם הפחד מהלא נודע ועם חוסר אונים עקב היעדר מיומנויות וכישורי חיים מתאימים להתמודדות עם מעברי החיים והאתגרים הכרוכים בהם.

המענה המרכזי עם פחדים וחששות אלה בקהילת חינוך, מתבטא ביצירת עוגנים בעתיד. כלומר, סיוע בפיתוח סכימה ציפייתית – היכולת לצייר תבנית מאורגנת של עתיד אפשרי והפיכתו לנוכח בהווה. וכן על-ידי טיפוח כישורי חיים, שיסייעו בהפיכת תמונת העתיד מקו אופק למסלול בר השגה.

במקביל, על הקהילה לבסס אצל החניכים בהווה את הידיעה כי הקהילה תמשיך להוות עבורם רשת ביטחון גם בעתיד. הקהילה תפעיל תכניות ייחודיות לבוגריה; תלווה, תסייע, תתמוך ותמשיך להוות עבורם כתובת, אף שהשאיפה לעצמאות ויכולת לקיים חיים בלתי תלויים תוסיף להיות יעד חינוכי חשוב.

עקרונות הליבה של " עוגנים בעתיד "

  1. פיתוח סכמה ציפייתית: עוגנים בעתיד עבור חניכי הקהילה בהווה, הרחבת הידע באשר להזדמנויות ולאפשרויות בעתיד (הפחד מהלא נודע).
  2. "אתך לאורך כל הדרך….": לווי ותמיכה בבוגרים והעצמת העניין בקרב החניכים (הפחד מלהיות לבד).
  3. מיומנויות וכישורי חיים: תכניות הכוון והכשרה לקראת התמודדות בשלבי מעבר

זהות המחנך

מאמין בחשיבות קיומה של תמונת עתיד לכל חניך ופועל להנכחתה; בעל יכולת לזהות ולייצר מגוון הזדמנויות עבור חניכיו לרכישה וטיפוח של מיומנויות וכישורי חיים.

מאפייני הבוגר

בעל תמונת עתיד אופטימית ובת מימוש, מכיר במיומנויות וכישורי חיים שרכש ויודע להשתמש בהם. מכיר ובוטח בקיומה של רשת בטחון קהילתית.

תכניות לדוגמה

  • יום הבוגר:

העלאת תודעת החניכים לנושא הבוגרים והעצמתו הן בליווי, הן בפיתוח סכמה ציפייתית ויכולת להיעזר בקהילה בעתיד והן הכנה למעברים על ידי דוגמה אישית מבוגרי הקהילה.

קיום טקס משמעותי בקהילה בו משתתפים בוגרים וחניכי הקהילה. בטקס מחולקות מלגות לבוגרים סטודנטים ולכאלה שתורמים לקהילה. במהלך היום נערכות שיחות של בוגרי הקהילה המקבלים מלגה עם קבוצות החניכים – יצירת הזדמנות לאינטראקציה מעצימה בין הבוגרים לחניכים.

  • אימוץ חיילים בוגרים על ידי חניכים:

שליחת חבילות וברכות בחגים, נוכחות מחנכים וחניכים בטקסים צבאיים של בוגרי הקהילה ועוד.

  • סיורים במוסדות להשכלה גבוהה:

יצירת סכימה ציפייתית בנוגע להשתלבות במסלולי המשך אקדמאיים. במסגרת התכנית יוצאים החניכים לסיור במוסדות להשכלה גבוהה, נפגשים עם מרצים וסטודנטים ושומעים על מסלולי לימוד אפשריים והשתלבות בעולם העבודה בתחומים מתאימים ללימודים.

להרשמה לאגרת חודשית