דרך כפר - יוזמות חינוך LOGO מותאם
icon7icon4icon6 icon5

 

 icon7 icon4 icon6  icon5
 

עוגנים בעבר:

עוגנים בעבר:

אחת ממשימותיה של קהילת החינוך והמחנכים היא לייצר זיקות אל העבר האישי של כל אחד מהחניכים, במקביל ליצירת זיקה בין מציאות החיים בקהילה לבין המסורות התרבותיות מהן מגיעים החניכים. חיבור מעצים לעבר האישי ולקהילת המוצא, מעניק למתבגרים תודעה של ערך עצמי וכבוד. חיבור המתבגר לנקודות הכוח מעברו, וקישורן לידי נרטיב מעצים, יאפשרו לו להתגבר על רגשות נחיתות ויחזקו את שייכותו העתידית לחברה כיישות שלמה.

במקרים בהם ציר הזמן אינו שלם, כדוגמת הגירה, יש צורך באיחוי ציר הזמן לכדי סיפור רציף.

תחושת שייכות למעגלי העבר – האישי, התרבותי והקהילתי – מסייעת בבניית זהות יציבה ובטוחה ותוכל להגביר את היכולת לפתח קשרים בין אישיים, המבוססים על סובלנות וכבוד לאחר ולשונה.

'עוגנים בעבר' מבטא את "דע מאין באת", בפרשנות המקראית של המונח "דע", כלומר תכיר, תבחר ותתחבר. התכנית מייצרת עבור החניכים הזדמנויות להכיר את עברם, לבחור את נקודות הכוח, להתחבר ולחבר את הנקודות לנרטיב, על מנת  לספר  את סיפורם האישי ממקום מועצם.

עקרונות הליבה של 'עוגנים בעבר'

  1. עבר אישי: עברם האישי–משפחתי – העצמת העבר האישי
  2. עבר קהילתי: עבר קהילתי  ולאומי – העצמת העבר הקולקטיבי
  3. קהילה מרובת תרבויות: כבוד, סובלנות, למידה ודיאלוג בין התרבויות השונות

 

זהות המחנך

  • מכיר את עברם האישי של חניכיו; בעל יכולת לזהות נקודות אור וכוח בעברם ומיומן בהעצמתן; מכיר את תרבויות המוצא ומסורותיהן של חניכיו בפרט ושל חברי הקהילה בכלל; מבין את חשיבות הנכחתן והוקרתן.

מאפייני הבוגר

בעל יכולת לזהות אבני דרך בעברו ולספר את סיפורו  ממקום מעצים; מחובר לתרבות המוצא שלו וגאה בה.

 

תכניות לדוגמה

  • חג הסיגד:

מטרת התוכנית לחשוף את החניכים לידע בסיסי על החג עצמו ועל העלייה האתיופית לישראל. לעלות למודעות החניכים את סיפור העלייה האישי של בני משפחתם דרך החשיפה לסיפור של עולי אתיופיה.

במהלך השבוע של החג מתקיים שיעור חינוך בנושא עליות בכלל והמסע לא"י בפרט. כל חניך / מחנך מספר את סיפור העלייה של בני משפחתו לארץ.

בנוסף,  נתלות ברחבי ביה"ס עובדות על החג בפורמט של "הידעת?!". ביום החג נערך חידון נושא פרסים על העובדות שנתלו לאורך השבוע, בליווי תמונות במצגת.

 

  • יריד תרבויות מוצא:

יריד תרבויות מוצא הוא אירוע שיא המאפשר היכרות וחיבור לכלל תרבויות המוצא של חניכי ומחנכי הקהילה באמצעות דוכנים. כל דוכן מוקדש לתרבות מוצא אחרת ויכול לכלול אוכל, מוזיקה, משחקים, תלבושות ועוד מאפיינים הקשורים לתרבות המוצא ומספרים את סיפורה. לטובת הדוכנים נעשית מראש חלוקה לקבוצות עבודה הכוללות מחנכים וחניכים והם, במשותף, מחליטים על תוכן הדוכן ועיצובו, בונים אותו ואחראים על הצגתו והפעלתו במהלך היריד.

העבודה לקראת היריד מאפשרת למידה משותפת, היכרות וחיבור לתרבות המוצא עליה אחראית כל קבוצה ומייצרת גאוות יחידה ותחושת שייכות.

להרשמה לאגרת חודשית