דרך כפר - יוזמות חינוך LOGO מותאם
icon7icon4icon6 icon5

 

 icon7 icon4 icon6  icon5
 

סיירת סח"י בקדמה

סיירת סח``י בקדמה

תיאור התוכנית

חניכי הכפר לוקחים חלק בפעילות שמועברת על-ידי עמותת נכ"ח (נתינה כדרך חיים). במהלך הפעילות מתגבשת קבוצת חניכים לכדי "סיירת" בתהליך שכולל התבוננות עצמית וחברתית, דיונים קבוצתיים, מציאת פתרונות יצירתיים לקשיים שמאפיינים אוכלוסיות מוחלשות והתנסות מעשית בעשיית חסד באמצעות הכנה וחלוקת מנות מזון בסתר למשפחות נזקקות.

המשתתפים זוכים להשתייך לארגון חסד ארצי הפועל בכל רחבי הארץ שהנחת היסוד שלו היא שבכל אדם יש את הרצון להיטיב ולהשפיע לטובה על האחר, וכשאדם מצוי במצב של השפעה חיובית הוא ממלא את ייעודו והוא מאושר. במסגרת ההשתייכות לארגון עוברים חברי הסיירת השתלמויות ייחודיות ומקבלים הדרכה.

על תכנית סח"י (עמותת נכ"ח)

הנחת היסוד של נכח היא שבכל אדם יש את הרצון להיטיב ולהשפיע לטובה על האחר, וכשאדם מצוי במצב של השפעה חיובית הוא ממלא את ייעודו והוא מאושר.

הנחת היסוד נבחנה בקרב 6 קבוצות של נוער בסיכון באזור הדרום. במסגרת תהליך העבודה עם בני הנוער, מרוכזים המאמצים בעשיית טוב לאחר, במסגרת קבוצתית של בני הנוער (איסוף וחלוקת מזון לנזקקים). לעומת זאת לא מושקעים מאמצים בהבנה ובפתרון הפתולוגיות של בני הנוער. היחס אל בני הנוער הוא כבני אדם ראויים בעלי פוטנציאל להפוך לאנשי חסד ולהיות כוח מרכזי בתיקון החברה.

גישת נכח לסיוע והעצמת בני נוער מכבדת את הנערים מניחה שקיימים בנערים רצון כוחות ויכולת להיטיב לחברה. האמונה בנערים ונתינת תפקיד בעל משמעות ערכית חיובית. מאפשרת לנערים להוציא את כוחותיהם הנפלאים והגנוזים אל הפועל , לסייע לסביבתם ובדרך אגב לסייע לעצמם.

סיוע לנערים במצוקה דרך גישת נוכח הנה חסכונית מאוד ומראה תוצאות משמעותיות בטווח קצר. בנוסף לזאת בגישה זו הסיוע לנערים מסייע לאוכלוסיות נוספות הנמצאות במצוקה.

תרומת התכנית לחניכים ולצוות:

  • החניכים מוצאים בפעילות ערוץ חיובי לבטא בו את יכולותיהם ולשפר את הערך העצמי שלהם.
  • הפעילות משנה את הסטיגמה הקשה שיש לחניכים המוגדרים בסיכון וממתגת אותם ככוח חיובי ותורם בקהילה.
  • באמצעות פעילות החסד משתנה השיח הקורבני אליו הורגלו החניכים, לשיח של אחריות שייכות מעורבות והשפעה חיובית על האחר.
  • החניכים מהווים סוכני שינוי בתוך הקהילה המיישמים בפועל ערכים של ערבות לכידות נתינה ואחריות חברתית.
  • הצוות חש במסירות והנכונות לקיים פעילות ייחודית שכזו תוך תחושת נתינה גדולה וערכית עד מאד.

אתגרים עיקריים בהפעלת התוכנית

  • הגברת המודעות בכפר לחשיבותה וייחודיותה של פעילות הסיירת.
  • שילוב מחנכי הכפר במערך הפעילות.
  • גיוס החניכים לפעילות.
  • גיוס תקציב לטובת הפעלת התכנית.

שותפים חיצוניים לתוכנית

עמותת נכ"ח

להרשמה לאגרת חודשית