דרך כפר - יוזמות חינוך LOGO מותאם
icon7icon4icon6 icon5

 

 icon7 icon4 icon6  icon5
 

מכינה קדם צבאית לפיקוד ומצויינות חברתית ימין אורד

מכינה קדם צבאית לפיקוד ומצויינות חברתית 'ימין אורד'

המכינה הקד"צ 'ימין אורד', לפיקוד ומצוינות חברתית הוקמה לפני כחמש עשרה שנים במטרה לטפח ולקדם נוער עולה לתפקידים משמעותיים בשרות הצבאי, מתוך מחשבה ששרות צבאי משמעותי, עשוי להוות מנוף להעצמה אישית בדרך למנהיגות חברתית בקרב קהילות העולים ובקרב החברה הישראלית ככלל.

המכינה שמה לעצמה כמטרת על לקדם נוער עולה בעיקר יוצאי אתיופיה שחווה, או שהוריו חוו, מעבר תרבותי חד הכרוך בהתמודדות והסתגלות למציאות בארץ, ולתת הזדמנות שווה לנוער זה למימוש היכולות האישיות שלו ולקידומו.

המכינה רואה את השלב שבו נמצאים החניכים, בין ביה"ס העל יסודי ובין השרות הצבאי, כהזדמנות אחרונה משמעותית המאפשרת לחניכים לערוך היכרות מעמיקה עם עצמם ולהיחשף ליכולות שלהם, למקום שממנו באו, לקהילות שלהם ולחברה הישראלית על כל גווניה ומורכבותה.

המכינה מיועדת לנוער עולה ולנוער מהפריפריה הגיאוגרפית במגמה להוות חממה לחניכים בסביבה מוכרת ומוגנת המאפשרת צמיחה והתפתחות ללא תחושת קיפוח ונחיתות.

המכינה נותנת דגש רב לשאלת הזהות היהודית והישראלית, החיבור למסורת היהודית והתרבותית, הכרת מקורות היהדות והזרמים השונים בחברה ביחס לנושאים אלו.

הצוות החינוכי של המכינה מורכב מדמויות שונות המייצגות את החברה הישראלית: גברים ונשים, דתיים וחילונים, ימניים ושמאלניים צעירים ובוגרים וותיקים ועולים. זאת מתוך אמונה שהאמת מורכבת מפסיפס החלקים השונים וככל שהחניך ייחשף למגוון דעות וייצוגים כך יוכל להבין יותר את המורכבות החברתית בישראל את הצורך להכיר, להיות קשוב ולדעת לנווט בין מגוון הקולות בחברה.

הצוות החינוכי במכינה רואה את עיקר תפקידו בחיזוק והקניית בטחון עצמי לחניך תוך הדגשת והעצמת הצדדים החזקים המאפיינים אותו ובמאמץ לשפר את הצדדים הדורשים חיזוק.

התהליך החינוכי במכינה משוחח ומתייחס לקשיים ולכאבים שאיתם מתמודד החניך בביתו ובסביבתו. הצוות נדרש להכיר, ללמוד ולהתייעץ בכל הנוגע לעולמם האישי של החניכים.

משבר או נפילה של חניך נתפסים בעיני הצוות ובעיני קהילת המכינה כמקור ללמידה ולצמיחה.

היחס האישי של הצוות החינוכי ובניית האמון מהווים תנאי בסיסי לתהליך. המגע האישי והשיחות האישיות הרבות מאפשרים להביא לידי ביטוי את התהליכים הרגשיים שעוברים על החניכים במהלך המכינה וכן משמשות השיחות האישיות מקום להתוויית תכנית אישית לכל חניך במסלול המתאים לו.

רבים מהחניכים במכינה שחוו חסרים משמעותיים של דמויות קרובות במשפחתם, בעיקר בעקבות המעבר הבין-תרבותי, רואים באנשי הצוות מעין תחליף. יחד עם זאת צוות המכינה מכוון לידיעת והעצמת החוזקות הקיימות בסביבה המשפחתית של החניכים וייצוגה באופן משמעותי.

המכינה מהווה כתובת של יחס אישי רציף תומך ומלווה לאורך כל השנה וכן במהלך השרות הצבאי ולאחריו כשהמגמה העיקרית היא לכוון את החניך להתמקם לאחר השרות (וגם במהלכו) בסביבה לימודית מצמיחה ומקדמת.

המכינה שואפת להעביר בהדרגה את האחריות על כל תחומי ניהול הקהילה לחניכים ורואה בלקיחת אחריות אישית תנאי הכרחי לצמיחה.

עוד במסגרת המכינה קורס תקשורת מילולית ועמידה מול קהל, קורס בידיעת הארץ המשלב סיורי שטח מגוונים ואתגריים, קורס הכנה לצה"ל, ניווט וכושר גופני, צפייה בהצגות תיאטרון.

המכינה צברה ניסיון רב בעבודה עם הנוער העולה והוכיחה לצה"ל שמבחני המיון שהוא עורך הינם תלויי תרבות ואינם משקפים למעשה את היכולות של הנוער העולה. נתונים אלה משנים בהדרגה את גישת הצבא כלפי בני העדה האתיופית ומאפשרים קידום משמעותי לרבים מהם.

כ- 90% מבוגרי המכינה הגיעו עד כה ליחידות קרביות, חלקם מיוחדות ביותר.

כ- 30% מבוגרי המכינה הגיעו עד כה לתפקידי פיקוד.

כ- 7% מהבוגרים הגיעו לתפקידי קצונה.

ב-3 השנים האחרונות, 10 מבוגרינו היו מצטייני נשיא ביום העצמאות.

המכינה קולטת לשורותיה כמידי שנה 60 חניכים.

פעילות המכינה נתמכת על-ידי המדינה באמצעות משרד החינוך, וגורמים פילנתרופיים בארץ ובחו"ל המאפשרים את קיומה והתפתחותה, מפעל זה לא היה מתקיים ללא תמיכת ידידי ימין אורד בחו"ל, הקרן לידידות, קרן אביחי, וכן תורמים פרטיים המאמינים בחזונה ובייעודה.

לצפייה בסרטון על המכינה: http://youtu.be/NAbwXKsRmBs

לאתר המכינה: www.mechina-yeminorde.co.il

להרשמה לאגרת חודשית